Cisco Catalyst IE-3400-8P2S-E là thiết bị chuyển mạch Ethernet công nghiệp hỗ trợ PoE/PoE+ công suất đến 480W, cung cấp 8 cổng RJ45 tốc độ 10/100/1000Mbps và 2 cổng uplink SFP 100/1000Mbps. Với giấy phép phần mềm Network Essentials, thiết bị phù hợp cho nhu cầu chuyển mạch lớp 2, định tuyến cơ bản (static, Inter-VLAN), cùng khả năng bảo mật mạnh mẽ như MACsec-128, 802.1X, DHCP snooping và các tính năng quản lý nâng cao như RESTCONF, NETCONF, SmartPort, WebUI...

Đặc điểm nổi bật:
- Hỗ trợ PoE+ công suất cao 480W – cấp nguồn trực tiếp cho camera, AP, PLC, HMI, thiết bị công nghiệp.
- Tính năng Layer 2 nâng cao – hỗ trợ VLAN, STP/MSTP, EtherChannel, QoS, IGMP snooping, 802.1X...
- Định tuyến cơ bản – Inter-VLAN, Static Routing, IPv6 host & quản lý đầy đủ.
- Bảo mật mạnh – MACsec-128, DHCP snooping, IP Source Guard, SNMPv3, 802.1X, SUDI, FIPS 140-2.
- Chống chịu khắc nghiệt – hoạt động liên tục ở -40°C đến +75°C, tiêu chuẩn IP30, EMC cao cấp.
- Tích hợp tự động hóa công nghiệp – EtherNet/IP, PROFINET, PTPv2, DLR, GOOSE messaging.
- Hỗ trợ container IOx – tích hợp ứng dụng an ninh, giám sát, phân tích dữ liệu mạng công nghiệp.
Xem thêm
Rút gọn
| Descriptions | IE-3400-8P2S-E |
| Total ports | 10 |
| 10/100/1000 RJ45 Copper ports | 8 |
| 100/1000 SFP ports | 2 |
| 1GE/2.5G RJ45 Copper ports | - |
| Software license | Network Essentials |
| Hardware specification | |
| PoE power budget | 480W |
| Removable storage | USB, SD card |
| Alarms | 2 alarms in, 1 alarm out |
| Console ports | 1 RS-232 (via RJ-45), 1 USB Mini Type B |
| Power inputs | Dual DC power inputs |
| Physical configurations | |
| Dimensions (H x W x D) | 6 in. X 4.4 in. X 5.3 in. 15.2 cm. x 11.2 cm. x 13.5cm |
| Weight | 5.0 lbs 2.3 Kg |
| Mounting | DIN rail |
| Performance and scalability features | |
| Forwarding rate | Line rate for all ports and all packet sizes |
| Number of queues | 8 |
| Unicast MAC addresses | 16K |
| Internet Group Management Protocol (IGMP) multicast groups | 1K |
| No. of VLANs | 256 |
| IPv4 Indirect routes1 | 3000 |
| IPv6 Indirect routes1 | 512 |
| Spanning Tree Protocol (STP) instances | 128 |
| Access Control Entries (PACL/VACL/RACL) | 3K |
| DRAM | 4 GB |
| Flash [User Accessible] | 1.5 GB |
| SD card capacity2 | 4 GB, 16 GB |
| Jumbo Frames | 8996 bytes |
| Power consumption | 47W |
| Compliance Specifications | |
| Industrial Automation Control System | IEC 62443-4-1 IEC 62443-4-2 |
| Electromagnetic emissions | FCC 47 CFR Part 15 subpart B Class A EN 55032/CISPR 32 Class A VCCI Class A AS/NZS CISPR 32 Class A CISPR 11 Class A ICES 003 Class A CNS 13438 Class A3 KN 32 Class A3 EN 300 386 |
| Electromagnetic immunity | CISPR 24 / CISPR 35 EN55024/ EN55035 KN 35 EN 61000-4-2 Electro Static Discharge (air – 15kV, contact – 8kV) EN 61000-4-3 Radiated RF (10V/m UTP, 20V/m STP) EN 61000-4-4 Electromagnetic Fast Transients (4kV) EN 61000-4-5 Surge (2KV/1KV Power, 4KV STP) EN 61000-4-6 Conducted RF (10Vrms UTP) EN 61000-4-8 Power Frequency Magnetic Field (1000A/m) EN 61000-4-10 Damped Oscillatory Magnetic Field (100 A/m) EN 61000-4-16 Conducted CM Disturbances (30V, Cont/ 300V, 1 sec) EN 61000-4-17 Ripple Immunity DC Power (10%) EN 61000-4-18 Damped Oscillatory Wave (2.5kV, 1MHz) EN-61000-4-29 DC Voltage Dips and Interruptions |
| Industry standards | EN 61000-6-2 Industrial Immunity EN 61000-6-4 Industrial Emissions EN 61000-6-1 Light Industrial Immunity EN 61326-1 Measurement, Control and Laboratory Equipment EN 61131-2 (EMC - Emission and Immunity) IEEE 1613 Electric Power Stations Communications Networking EN/IEC 61850-3 Electric Substations Communications Networking ODVA Industrial EtherNet/IP NEMA TS 2-2016 AREMA C and S section 11, 19 IP30 |
| Marine I | DNV Certification according to class guideline DNV-CG-0339 Additional Standards: IEC 60945, IACS UR E10 Marine DNV GL – Ships; High speed and light craft |
| Safety standards and certifications | Information Technology Equipment: UL/CSA 60950-1, IEC 60950-1 CB with all country deviations UL/CSA 62368-1, IEC 62368-1 CB with all country deviations Industrial floor (control equipment): UL/CSA 61010-2-201 CB report and certificate to IEC/EN 61010-2-201 Hazardous locations: UL121201(Class l, Div 2, groups A-D) CSA 213 (Class l, Div 2, groups A-D) UL/CSA 60079-0, -15 (Class l, Zone 2, Gc/IIC) IEC 60079-0, -15 IECEx test report (Class l, Zone 2, Gc/IIC) EN 60079-0, -15 ATEX certificate (Class l, Zone 2, Gc/IIC) Cabinet enclosure required |
| Operating environment | Operating temperature: -40°C to +70°C (40 LFM vented enclosure) -40°C to +60°C (sealed enclosure) -40°C to +75°C (Min. 200 LFM fan or blower-equipped enclosure) +85°C (type tested for 16 hours) Altitude: up to 15,000 feet |
| Storage environment | Temperature: -40°C to +85°C degrees Altitude: 15,000 feet IEC 60068-2-14 |
| Humidity | Relative humidity of 5% to 95% non-condensing IEC 60068-2-78 IEC 60068-2-30 |
| Shock and vibration | IEC 60068-2-27 (operational shock, 50G, 3ms, half sine) IEC 60068-2-27 (non-operational shock, 65-80G, 9ms, trapezoidal) MIL-STD-810, Method 514.4 IEC 60068-2-6 (vibration-sinusiodal, 5Hz-150Hz) |
| Corrosion | IEC 60068-2-52 (salt fog)2 IEC 60068-2-60 (flowing mixed gas)2 |
| Railway | EN50125-1: 2014 EN50125-3: 2003 EN50121-4 Railway – Signaling and Telecommunications Apparatus EN50121-3-2 / EN50155 (EMC) |
| Warranty | Five-year limited hardware warranty on all IE3300 product IDs and all Industrial Ethernet (IE) power supplies. See more information under the Warranty section |
| MTBF (hours) | 401.313 |
| Network Essentials License | |
| Layer 2 switching | IEEE 802.1Q, 802.1w,802.1ab,802.1s, 802.3ad standard, NTP, UDLD, CDP, LLDP, unicast MAC filter, PAgP, LACP VTPv2, VTPv3, EtherChannel, Q-in-Q tunneling, voice VLAN, PVST+, MSTP, RSTP, Selective Q-in-Q, Layer 2 Tunneling |
| Multicast | IGMPv1, v2, v3 snooping, IGMP filtering, IGMP querier |
| Management | WebUI, MIB, SmartPort, SNMP, syslog, DHCP server, SPAN session, RSPAN, FSPAN, FRSPAN, Express setup, Delayless IPDT |
| Security | Port security, 802.1x, Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) snooping, dynamic ARP inspection, IP source guard, guest VLAN, MAC authentication bypass, 802.1x multidomain authentication, storm control - unicast, multicast, broadcast, SCP, SSH, SNMPv3, TACACS+, RADIUS server/client, MAC address notification, BPDU guard, Access Lists(PACL/RACL/VACL), SUDI 2099 (Secure Unique Device identifier), Full Flexible NetFlow (FNF), MACsec-128, FIPS 140-2 |
| Quality of Service (QoS) | Ingress policing, rate limit, egress queuing/shaping, auto QoS |
| IPv6 | IPv6 host support, SNMP over IPv6, HTTP/HTTP(s) over IPv6, SNMP over IPv6, Syslog over IPv6, DHCPv6 relay source, DHCPv6 bulk lease query (RFC 5460), IPv6 stateless Auto Config, SCP/SSH, Radius, TACACS+, NTP over IPv6, IPv6 VRF aware BGPv6, IPV6 ND cache expire, IPv6 support for TFTP, IPv6 DNS transport, IPv6 QoS, IPv6 FHS RA Guard, IPv6 FHS DHCPv6 Guard |
| Layer 3 routing | Inter-VLAN routing, Static routing |
| Industrial Ethernet | CIP Ethernet/IP, 3IEEE 1588 PTP v2 (default and power), PROFINET |
| Redundancy | Resilient Ethernet Protocol (REP) ring, PROFINET-Multi Ring Protocol (MRP), REP Negotiated, Fast REP, REP Autodiscovery, REP ZTP Support, Parallel redundancy protocol (PRP)2, PTP over PRP, High-Availability Seamless Redundancy (HSR-SAN), Device Level Ring (DLR), HSR-PRP Dual Redbox |
| Utility | Dying gasp, SCADA protocol classification – GOOSE messaging, MODBUS TCP/IP |
| Automation | YANG, NETCONF, RESTCONF |
| Industrial Management | Layer 2 switching with 1:1 switch Network Address Translation (L2NAT)1 |
| IOx | Container (Native Docker), Cyber Vision, Secure Equipment Access |
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Switch Cisco
Switch Meraki
Switch HPE Aruba
Switch Huawei
Switch Alcatel
Switch Extreme
Switch Juniper
Switch Fortinet
Switch Allied Telesis
Switch Unifi
Firewall FortiNet
Firewall Cisco
Firewall SonicWall
Firewall CheckPoint
Firewall WatchGuard
Firewall Meraki
Firewall PaloAlto
Firewall Sophos
Firewall Huawei
Router Cisco
Router Huawei
Router Juniper
Router HPE
Router Mikrotik
Wifi Cisco
Wifi Extreme
Wifi Meraki
Wifi Huawei
Wifi Alcatel
Wifi Fortinet
Wifi Aruba
Wifi Unifi
Module Cisco
Module Fortinet
Module Mikrotik
Server Dell
Server HPE
NAS Synology
NAS Qnap
Microsoft Software
Kaspersky License
Zoom License
Video Conference
Bộ lưu điện UPS
Tủ Rack
Cáp quang
Cáp mạng