Cisco Nexus 3432D-S là switch trung tâm dữ liệu hiệu năng cao, trang bị 32 cổng 400G QSFP-DD hỗ trợ tương thích ngược với QSFP+, QSFP28 và QSFP56. Thiết bị mang lại băng thông chuyển mạch 25.6 Tbps, độ trễ cực thấp và khả năng mở rộng vượt trội, đáp ứng nhu cầu xử lý lưu lượng lớn trong các hệ thống mạng hiện đại. Với thiết kế nguồn đôi dự phòng, quạt dự phòng 5+1, cùng các tính năng quản lý và bảo mật toàn diện, Nexus 3432D-S đảm bảo hoạt động ổn định, tin cậy cho trung tâm dữ liệu quy mô lớn.

Đặc điểm nổi bật:
-
32 × 400G QSFP-DD, tương thích QSFP+, QSFP28, QSFP56.
-
Băng thông 25.6 Tbps, 120K MAC, tối đa 440K tuyến IPv4.
-
Nguồn đôi dự phòng, 5+1 quạt thay nóng, hỗ trợ luồng khí thuận/ngược.
-
Bộ đệm 70 MB, bộ nhớ flash 128 GB, xử lý hiệu quả lưu lượng lớn.
-
Hỗ trợ Layer 2/3 tiên tiến, VRF, vPC, jumbo frames, ACL mở rộng.
-
Quản lý linh hoạt với NX-OS, Python scripting, REST API, SNMP, RBAC.
Xem thêm
Rút gọn
| Specification | Cisco Nexus 3432D-S |
| Physical | ● 32 fixed 400-Gigabit-Ethernet QSFP-DD ports ● Beacon LED ● Status LED ● Dual-redundant power supplies ● Redundant (5+1) fans ● Two 100/1000Mbps SFP ports in front (ports 33 and 34) ● One RS-232 serial console port ● One RJ45 and one SFP management port ● One USB port |
| Performance | 25.6 Tbps switching capacity |
| Typical operating power | 626W |
| Maximum power | 1240W |
| Typical heat dissipation | 2136 BTU/hr |
| Maximum heat dissipation | 4231 BTU/hr |
| Hardware tables and scalability | |
| Number of MAC addresses | 120K |
| Number of IPv4/IPv6 unicast routes | 440K / 360K |
| Number of IPv4/IPv6 hosts | 192K / 96K |
| Number of IPv4 multicast routes | Up to 96K with 8K groups |
| Number of VLANS | 4K |
| Number of ACL entries | 3.5K ingress and 1.5K egress |
| Number of spanning-tree instances | Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP): 123 Multiple Spanning Tree (MST) Protocol: 64 |
| Number of EtherChannels | 24 |
| Number of ports per EtherChannel | 24 |
| Buffer size | 70 MB |
| Boot flash memory | 128 GB |
| Number of power supplies | 2 (redundant) |
| Power supply types | AC (forward and reversed airflow) |
| Input voltage | 100 to 240 VAC |
| Frequency | 50 to 60 Hz |
| Power supply efficiency | 89 to 91% at 220V |
| Cooling | Forward and reversed airflow schemes ● Forward airflow: Port-side intake (air enters through ports and exits through fan tray and power supplies) ● Reversed airflow: Port-side exhaust (air enters through fan tray and power supplies and exits through ports) Six individual, hot-swappable fans (5+1 redundant) |
| Environment | |
| Dimensions (height x width x depth) | 1.75 x 17.29 x 25.4 in. (4.44 x 43.91 x 64.51cm) |
| Weight | 30 pounds or 13.6 Kg |
| Operating temperature | 32 to 104° F (0 to 40°C) |
| Storage temperature | -40 to 158° F (-40 to 70°C) |
| Relative humidity | 5 to 95% non-condensing |
| Altitude (Operating) | Up to 13,123 ft. |
| Altitude (Non-Operating) | Up to 16,000 ft. |
| Software features common | |
| Layer 2 | ● Layer 2 switch ports and VLAN trunks ● IEEE 802.1Q VLAN encapsulation ● Support for up to 4096 VLANs ● Rapid Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVRST+) (IEEE 802.1w compatible) ● MSTP (IEEE 802.1s): 64 instances ● Spanning Tree PortFast ● Spanning Tree Root Guard ● Spanning Tree Bridge Assurance ● Cisco EtherChannel technology (up to 24 ports per EtherChannel) ● LACP: IEEE 802.3ad, IEEE 802.1ax ● Advanced PortChannel hashing based on layer 2, 3, and 4 information ● Jumbo frames on all ports (up to 9216 bytes) ● Link-level flow control (IEEE 802.3x) ● vPC |
| Layer 3 | ● Layer 3 interfaces: Routed ports on interfaces, Switch Virtual Interfaces (SVIs), PortChannels, and subinterfaces (total: 1024) ● 64-way Equal-Cost Multipath (ECMP) ● 4096 ACL entries ● Routing protocols: Static, RIPv2, EIGRP, OSPF, IS-IS, and BGP ● HSRP and VRRP ● ACL: Routed ACL with layer 3 and 4 options to match ingress and egress ACLs ● VRF: VRF-Lite (IP VPN), VRF-aware unicast (BGP, OSPF, and RIP), and VRF‑aware multicast ● VRF route leaking ● Jumbo frame support (up to 9216 bytes) |
| Security | ● Ingress ACLs (standard and extended) on Ethernet ● Standard and extended layer 3 to 4 ACLs include IPv4, Internet Control Message Protocol (ICMP), Transmission Control Protocol (TCP), and User Datagram Protocol (UDP) ● VLAN-based ACLs (VACLs) ● Port-based ACLs (PACLs) ● ACLs on virtual terminals (VTYs) ● Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) relay ● Control Plane Policing (CoPP) |
| Cisco Nexus Data Broker | ● Topology support for tap and SPAN aggregation ● Traffic load balancing to multiple monitoring tools ● Packet truncation ● Traffic filtering based on layer 1 through layer 4 header information ● Traffic replication and forwarding to multiple monitoring tools ● Robust Role-Based Access Control (RBAC) ● Northbound Representational State Transfer (REST) API for all programmability support |
| Management | ● Power On Auto Provisioning (POAP) ● Python scripting ● Switch management using 10/100/1000-Mbps management or console ports ● CLI-based console to provide detailed out-of-band management ● In-band switch management ● Locator and beacon LEDs ● Configuration rollback ● SSHv2 ● Telnet ● AAA ● AAA with RBAC ● RADIUS ● TACACS+ ● Syslog ● Embedded packet analyzer ● SNMP v1, v2, and v3 ● Enhanced SNMP MIB support ● XML (NETCONF) support ● Remote monitoring (RMON) ● Advanced Encryption Standard (AES) for management traffic ● Unified username and passwords across CLI and SNMP ● Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol (MS-CHAP) ● Digital certificates for management between switch and RADIUS server ● Cisco Discovery Protocol (CDP) Versions 1 and 2 ● RBAC ● SPAN on physical, PortChannel, and VLAN ● ERSPAN Versions 2 and 3 ● Ingress and egress packet counters per interface ● Network Time Protocol (NTP) ● Cisco Online Health Management System (OHMS) ● Comprehensive bootup diagnostic tests ● Cisco Data Center Network Manager (DCNM ) ● Active buffer monitoring |
| Management and standards | |
| MIB support | Generic MIBs ● SNMPv2-SMI ● CISCO-SMI ● SNMPv2-TM ● SNMPv2-TC ● IANA-ADDRESS-FAMILY-NUMBERS-MIB ● IANAifType-MIB ● IANAiprouteprotocol-MIB ● HCNUM-TC ● CISCO-TC ● SNMPv2-MIB ● SNMP-COMMUNITY-MIB ● SNMP-FRAMEWORK-MIB ● SNMP-NOTIFICATION-MIB ● SNMP-TARGET-MIB ● SNMP-USER-BASED-SM-MIB ● SNMP-VIEW-BASED-ACM-MIB ● CISCO-SNMP-VACM-EXT-MIB Ethernet MIBs ● CISCO-VLAN-MEMBERSHIP-MIB Configuration MIBs ● ENTITY-MIB ● IF-MIB ● CISCO-ENTITY-EXT-MIB ● CISCO-ENTITY-FRU-CONTROL-MIB ● CISCO-ENTITY-SENSOR-MIB ● CISCO-SYSTEM-MIB ● CISCO-SYSTEM-EXT-MIB ● CISCO-IP-IF-MIB ● CISCO-IF-EXTENSION-MIB ● CISCO-NTP-MIB ● CISCO-IMAGE-MIB ● CISCO-IMAGE-UPGRADE-MIB Monitoring MIBs ● NOTIFICATION-LOG-MIB ● CISCO-SYSLOG-EXT-MIB ● CISCO-PROCESS-MIB ● RMON-MIB ● CISCO-RMON-CONFIG-MIB ● CISCO-HC-ALARM-MIB Security MIBs ● CISCO-AAA-SERVER-MIB ● CISCO-AAA-SERVER-EXT-MIB ● CISCO-COMMON-ROLES-MIB ● CISCO-COMMON-MGMT-MIB ● CISCO-SECURE-SHELL-MIB Miscellaneous MIBs ● CISCO-LICENSE-MGR-MIB ● CISCO-FEATURE-CONTROL-MIB ● CISCO-CDP-MIB ● CISCO-RF-MIB Layer 3 and Routing MIBs ● UDP-MIB ● TCP-MIB ● OSPF-MIB ● OSPF-TRAP-MIB ● BGP4-MIB ● CISCO-HSRP-MIB |
| Standards | ● IEEE 802.1D: Spanning Tree Protocol ● IEEE 802.1p: CoS Prioritization ● IEEE 802.1Q: VLAN Tagging ● IEEE 802.1s: Multiple VLAN Instances of Spanning Tree Protocol ● IEEE 802.1w: Rapid Reconfiguration of Spanning Tree Protocol ● IEEE 802.3z: Gigabit Ethernet ● IEEE 802.3ad: Link Aggregation Control Protocol (LACP) ● IEEE 802.1ax: Link Aggregation Control Protocol (LACP) ● IEEE 802.3ae: 10 Gigabit Ethernet ● IEEE 802.3ba: 40 Gigabit Ethernet ● IEEE 802.1ab: Link Layer Discovery Protocol (LLDP) |
| RFC | BGP ● RFC 1997: BGP Communities Attribute ● RFC 2385: Protection of BGP Sessions with the TCP MD5 Signature Option ● RFC 2439: BGP Route Flap Damping ● RFC 2519: A Framework for Inter-Domain Route Aggregation ● RFC 2545: Use of BGPv4 Multiprotocol Extensions ● RFC 2858: Multiprotocol Extensions for BGPv4 ● RFC 3065: Autonomous System Confederations for BGP ● RFC 3392: Capabilities Advertisement with BGPv4 ● RFC 4271: BGPv4 ● RFC 4273: BGPv4 MIB: Definitions of Managed Objects for BGPv4 ● RFC 4456: BGP Route Reflection ● RFC 4486: Subcodes for BGP Cease Notification Message ● RFC 4724: Graceful Restart Mechanism for BGP ● RFC 4893: BGP Support for Four-Octet AS Number Space OSPF ● RFC 2328: OSPF Version 2 ● 8431RFC 3101: OSPF Not-So-Stubby-Area (NSSA) Option ● RFC 3137: OSPF Stub Router Advertisement ● RFC 3509: Alternative Implementations of OSPF Area Border Routers ● RFC 3623: Graceful OSPF Restart ● RFC 4750: OSPF Version 2 MIB RIP ● RFC 1724: RIPv2 MIB Extension ● RFC 2082: RIPv2 MD5 Authentication ● RFC 2453: RIP Version 2 ● IP Services ● RFC 768: User Datagram Protocol (UDP) ● RFC 783: Trivial File Transfer Protocol (TFTP) ● RFC 791: IP ● RFC 792: Internet Control Message Protocol (ICMP) ● RFC 793: TCP ● RFC 826: Address Resolution Protocol (ARP) ● RFC 854: Telnet ● RFC 959: FTP ● RFC 1027: Proxy ARP ● RFC 1305: Network Time Protocol (NTP) Version 3 ● RFC 1519: Classless Interdomain Routing (CIDR) ● RFC 1542: BootP Relay ● RFC 1591: Domain Name System (DNS) Client ● RFC 1812: IPv4 Routers ● RFC 2131: DHCP Helper ● RFC 2338: VRRP |
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Switch Cisco
Switch Meraki
Switch HPE Aruba
Switch Huawei
Switch Alcatel
Switch Extreme
Switch Juniper
Switch Fortinet
Switch Allied Telesis
Switch Unifi
Firewall FortiNet
Firewall Cisco
Firewall SonicWall
Firewall CheckPoint
Firewall WatchGuard
Firewall Meraki
Firewall PaloAlto
Firewall Sophos
Firewall Huawei
Router Cisco
Router Huawei
Router Juniper
Router HPE
Router Mikrotik
Wifi Cisco
Wifi Extreme
Wifi Meraki
Wifi Huawei
Wifi Alcatel
Wifi Fortinet
Wifi Aruba
Wifi Unifi
Module Cisco
Module Fortinet
Module Mikrotik
Server Dell
Server HPE
NAS Synology
NAS Qnap
Microsoft Software
Kaspersky License
Zoom License
Video Conference
Bộ lưu điện UPS
Tủ Rack
Cáp quang
Cáp mạng