Cisco Nexus 3548P-XL là switch Layer 2/3 hiệu năng cao dành cho trung tâm dữ liệu, trang bị 48 cổng SFP+ tốc độ 1/10Gbps với khả năng chuyển mạch 960 Gbps và tốc độ xử lý 720 triệu gói/giây. Thiết bị hỗ trợ cấu hình bộ nhớ lớn, tính năng jumbo frame, các giao thức định tuyến tiên tiến và công nghệ vPC, đáp ứng yêu cầu xử lý lưu lượng lớn với độ trễ cực thấp. Với nguồn đôi và quạt dự phòng hot-swappable, Cisco Nexus 3548P-XL đảm bảo độ tin cậy cao, dễ dàng bảo trì và tối ưu hiệu suất vận hành.

Đặc điểm nổi bật:
-
48 cổng SFP+ 1/10Gbps với throughput line-rate cho cả Layer 2 và Layer 3.
-
Băng thông chuyển mạch 960 Gbps, tốc độ xử lý 720 Mpps.
-
Nguồn đôi dự phòng và 4 quạt hot-swappable (3+1) cho độ tin cậy cao.
-
Hỗ trợ jumbo frames lên tới 9216 bytes, vPC, ECMP, và nhiều giao thức định tuyến (OSPF, BGP, EIGRP, RIPv2).
-
Bộ nhớ hệ thống 16 GB, bootflash 16 GB (phiên bản XL), bộ đệm 18 MB tối ưu xử lý lưu lượng.
-
Quản lý linh hoạt qua NX-OS, Python scripting, REST API, SNMP, RBAC, và Cisco DCNM.
Xem thêm
Rút gọn
| Specification | N3K-C3548P-XL |
| Physical | ● 48 fixed SFP+ ports (1 or 10 Gbps) ● Dual redundant hot-swappable power supplies ● Four individual redundant hot-swappable fans ● One 1-PPS timing port, with the RF1.0/2.3 QuickConnect connector type * ● One 10/100/1000-Mbps management port ● One RS-232 serial console port ● Two USB ports ● Locator LED ● Locator LED button |
| Performance | ● 960-Gbps switching capacity ● Forwarding rate of 720 mpps ● Line-rate traffic throughput (both Layer 2 and 3) on all ports ● Configurable MTUs of up to 9216 bytes (jumbo frames) |
| Typical operating power | ● 112W |
| Maximum power | ● 213W |
| Typical heat dissipation | ● 383 BTUs per hr |
| Maximum heat dissipation | ● 727 BTUs per hr |
| Hardware tables and scalability | |
| Number of MAC addresses | 64 |
| Number of IPv4 unicast routes | 24 |
| Number of IPv4 hosts | 64 |
| Number of IPv4 multicast routes | 8000 |
| Number of VLANS | 4096 |
| Number of ACL entries | 4096 |
| Number of spanning-tree instances | Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP): 512 Multiple Spanning Tree (MST) Protocol: 64 |
| Number of EtherChannels | 24 |
| Number of ports per EtherChannel | 24 |
| Buffer size | 6 MB shared among 16 ports; 18 MB total |
| System memory | 4 GB (3524 and 3548 models) 4 GB (3524-X and 3548-X models) 16 GB (3524-XL and 3548-XL models) |
| Boot flash memory | 2 GB (3524 and 3548 models) 4 GB (3524-X and 3548-X models) 16 GB (3524-XL and 3548-XL models) |
| Power | |
| Number of power supplies | 2 (redundant) |
| Power supply types | ● AC (forward and reversed airflow) ● DC (forward and reversed airflow) |
| Input voltage | 100 to 240 VAC |
| Frequency | 50 to 60 Hz |
| Power supply efficiency | 89 to 91% at 220V |
| Cooling | Forward and reversed airflow schemes ● Forward airflow: Port-side exhaust (air enters through fan tray and power supplies and exits through ports) ● Reversed airflow: Port-side intake (air enters through ports and exits through fan tray and power supplies) Four individual, hot-swappable fans (3+1 redundant) |
| Environment | |
| Dimensions (height x width x depth) |
1.72 x 17.3 x 18.38 in. (4.36 x 43.9 x 46.7 cm) |
| Weight | 17.4 lb (7.9 kg) |
| Operating temperature | 32 to 104° F (0 to 40°C) |
| Storage temperature | -40 to 158° F (-40 to 70°C) |
| Relative humidity (operating) | ● 10 to 85% noncondensing ● Up to 5 days at maximum (85%) humidity ● Recommend ASHRAE data center environment |
| Relative humidity (nonoperating) | 5 to 95% noncondensing |
| Altitude | 0 to 10,000 ft (0 to 3000m) |
| Software features common | |
| Layer 2 | ● Layer 2 switch ports and VLAN trunks ● IEEE 802.1Q VLAN encapsulation ● Support for up to 4096 VLANs ● Rapid Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVRST+) (IEEE 802.1w compatible) ● MSTP (IEEE 802.1s): 64 instances ● Spanning Tree PortFast ● Spanning Tree Root Guard ● Spanning Tree Bridge Assurance ● Cisco EtherChannel technology (up to 24 ports per EtherChannel) ● LACP: IEEE 802.3ad, IEEE 802.1ax ● Advanced PortChannel hashing based on Layer 2, 3, and 4 information ● Jumbo frames on all ports (up to 9216 bytes) ● Storm control (multicast and broadcast) ● Link-level flow control (IEEE 802.3x) ● vPC * [2] |
| Layer 3 | ● Layer 3 interfaces: Routed ports on interfaces, Switch Virtual Interfaces (SVIs), PortChannels, and subinterfaces (total: 1024) ● 24-way Equal-Cost Multipath (ECMP) ● 4096 ACL entries ● Routing protocols: Static, RIPv2, EIGRP, OSPF, and BGP ● HSRP and VRRP ● ACL: Routed ACL with Layer 3 and 4 options to match ingress and egress ACLs ● VRF: VRF-Lite (IP VPN), VRF-aware unicast (BGP, OSPF, and RIP), and VRF‑aware multicast ● VRF route leaking ● Jumbo frame support (up to 9216 bytes) |
| Multicast | ● Multicast: PIMv2, PIM Sparse Mode (PIM-SM), SSM, and BiDir ● Bootstrap router (BSR), Auto-RP, and Static RP ● MSDP and Anycast RP ● Internet Group Management Protocol (IGMP) Versions 2 and 3 |
| Security | ● Ingress ACLs (standard and extended) on Ethernet ● Standard and extended Layer 3 to 4 ACLs include IPv4, Internet Control Message Protocol (ICMP), TCP, and User Datagram Protocol (UDP) ● VLAN-based ACLs (VACLs) ● Port-based ACLs (PACLs) ● Named ACLs ● ACLs on virtual terminals (VTYs) ● Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) relay ● Control Plane Policing (CoPP) |
| Cisco Nexus Data Broker | ● Topology support for tap and SPAN aggregation ● Traffic load balancing to multiple monitoring tools ● Time stamping using PTP ● Packet truncation ● Traffic filtering based on Layer 1 through Layer 4 header information ● Traffic replication and forwarding to multiple monitoring tools ● Robust RBAC ● Northbound Representational State Transfer (REST) API for all programmability support |
| Management | ● Power On Auto Provisioning (POAP) ● Python scripting ● Switch management using 10/100/1000-Mbps management or console ports ● CLI-based console to provide detailed out-of-band management ● In-band switch management ● Locator and beacon LEDs ● Configuration rollback ● SSHv2 ● Telnet ● AAA ● AAA with RBAC ● RADIUS ● TACACS+ ● Syslog ● Embedded packet analyzer ● SNMP v1, v2, and v3 ● Enhanced SNMP MIB support ● XML (NETCONF) support ● Remote monitoring (RMON) ● Advanced Encryption Standard (AES) for management traffic ● Unified username and passwords across CLI and SNMP ● Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol (MS-CHAP) ● Digital certificates for management between switch and RADIUS server ● Cisco Discovery Protocol Versions 1 and 2 ● RBAC ● SPAN on physical, PortChannel, and VLAN ● ERSPAN Versions 2 and 3 ● Ingress and egress packet counters per interface ● Network Time Protocol (NTP) ● Cisco OHMS ● Comprehensive bootup diagnostic tests ● Cisco Call Home ● Cisco DCNM ● Active buffer monitoring ● PTP (IEEE 1588) boundary clock |
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Switch Cisco
Switch Meraki
Switch HPE Aruba
Switch Huawei
Switch Alcatel
Switch Extreme
Switch Juniper
Switch Fortinet
Switch Allied Telesis
Switch Unifi
Firewall FortiNet
Firewall Cisco
Firewall SonicWall
Firewall CheckPoint
Firewall WatchGuard
Firewall Meraki
Firewall PaloAlto
Firewall Sophos
Firewall Huawei
Router Cisco
Router Huawei
Router Juniper
Router HPE
Router Mikrotik
Wifi Cisco
Wifi Extreme
Wifi Meraki
Wifi Huawei
Wifi Alcatel
Wifi Fortinet
Wifi Aruba
Wifi Unifi
Module Cisco
Module Fortinet
Module Mikrotik
Server Dell
Server HPE
NAS Synology
NAS Qnap
Microsoft Software
Kaspersky License
Zoom License
Video Conference
Bộ lưu điện UPS
Tủ Rack
Cáp quang
Cáp mạng