Switch công nghiệp Cisco Catalyst IE-3300-8P2S-E mang đến hiệu suất cao, độ tin cậy vượt trội và khả năng mở rộng linh hoạt cho các ứng dụng công nghiệp khắt khe. Với 8 cổng RJ45 Gigabit PoE và 2 cổng uplink SFP quang, thiết bị này phù hợp cho các hệ thống tự động hóa, giao thông, năng lượng và sản xuất. Hỗ trợ nguồn PoE lên đến 360W (bao gồm module mở rộng), đi kèm với bộ nhớ DRAM 4 GB, bộ nhớ Flash 1.5 GB và khả năng lưu trữ mở rộng qua USB hoặc thẻ SD. Với thiết kế nhỏ gọn, hỗ trợ gắn DIN rail, cùng nhiều tính năng bảo mật và QoS mạnh mẽ, IE-3300-8P2S-E là lựa chọn lý tưởng cho môi trường công nghiệp hiện đại.
Đặc điểm nổi bật
-
Tổng số cổng: 10 (8 cổng 10/100/1000 RJ45 PoE + 2 cổng SFP uplink)
-
Công suất PoE cao: 360W (bao gồm cả module mở rộng)
-
Bộ nhớ mạnh mẽ: 4GB DRAM, 1.5GB Flash và hỗ trợ SD card 4GB/16GB
-
Hỗ trợ gắn DIN rail: Thiết kế gọn gàng, dễ lắp đặt trong tủ điện công nghiệp
-
Hiệu suất chuyển mạch toàn tốc độ (line-rate) cho mọi gói tin và cổng
-
Hỗ trợ đến 16K địa chỉ MAC và 256 VLANs
-
Cổng điều khiển đa dạng: RS-232 (RJ45), Mini USB
-
Tính năng mở rộng: IGMP (1K nhóm), STP (128 instances), ACL (3K mục)
-
Khả năng xử lý Jumbo Frame: Lên đến 8996 bytes
-
Tiêu thụ điện năng thấp: 32W
Xem thêm
Rút gọn
| Descriptions | IE-3300-8P2S-E |
| Total ports | 10 |
| 10/100/1000 RJ45 Copper ports | 8 |
| 100/1000 SFP ports | 2 |
| 1GE/2.5G RJ45 Copper ports | - |
| 1GE/10G SFP+ Ports | - |
| Software license | Network Essentials |
| Hardware specification | |
| PoE power budget | 360W(including expansion module) |
| Removable storage | USB, SD card |
| Alarms | 2 alarms in, 1 alarm out |
| Console ports | 1 RS-232 (via RJ-45), 1 USB Mini Type B |
| Power inputs | Dual DC power inputs |
| Physical configurations | |
| Dimensions (H x W x D) | 6 in. X 3.6 in. X 5.3 in. 15.2 cm. x 9.1 cm. x 13.5 cm |
| Weight | 3.8 lbs 1.7 kg |
| Mounting | DIN rail |
| Performance and scalability features | |
| Forwarding rate | Line rate for all ports and all packet sizes |
| Number of queues | 8 |
| Unicast MAC addresses | 16K |
| Internet Group Management Protocol (IGMP) multicast groups | 1K |
| No. of VLANs | 256 |
| IPv4 Indirect routes1 | 3000 |
| IPv6 Indirect routes1 | 512 |
| Spanning Tree Protocol (STP) instances | 128 |
| Access Control Entries (PACL/VACL/RACL) | 3K |
| DRAM | 4 GB |
| Flash [User Accessible] | 1.5 GB |
| SD card capacity2 | 4 GB, 16 GB |
| Jumbo Frames | 8996 bytes |
| Power consumption | 32W |
| Compliance Specifications | |
| Industrial Automation Control System | IEC 62443-4-1 IEC 62443-4-2 |
| Electromagnetic emissions | FCC 47 CFR Part 15 subpart B Class A EN 55032/CISPR 32 Class A VCCI Class A AS/NZS CISPR 32 Class A CISPR 11 Class A ICES 003 Class A CNS 13438 Class A3 KN 32 Class A3 EN 300 386 |
| Electromagnetic immunity | CISPR 24 / CISPR 35 EN55024/ EN55035 KN 35 EN 61000-4-2 Electro Static Discharge (air – 15kV, contact – 8kV) EN 61000-4-3 Radiated RF (10V/m UTP, 20V/m STP) EN 61000-4-4 Electromagnetic Fast Transients (4kV) EN 61000-4-5 Surge (2KV/1KV Power, 4KV STP) EN 61000-4-6 Conducted RF (10Vrms UTP) EN 61000-4-8 Power Frequency Magnetic Field (1000A/m) EN 61000-4-10 Damped Oscillatory Magnetic Field (100 A/m) EN 61000-4-16 Conducted CM Disturbances (30V, Cont/ 300V, 1 sec) EN 61000-4-17 Ripple Immunity DC Power (10%) EN 61000-4-18 Damped Oscillatory Wave (2.5kV, 1MHz) EN-61000-4-29 DC Voltage Dips and Interruptions |
| Industry standards | EN 61000-6-2 Industrial Immunity EN 61000-6-4 Industrial Emissions EN 61000-6-1 Light Industrial Immunity EN 61326-1 Measurement, Control and Laboratory Equipment EN 61131-2 (EMC - Emission and Immunity) IEEE 1613 Electric Power Stations Communications Networking EN/IEC 61850-3 Electric Substations Communications Networking ODVA Industrial EtherNet/IP NEMA TS 2-2016 AREMA C and S section 11, 19 IP30 |
| Marine I | DNV Certification according to class guideline DNV-CG-0339 Additional Standards: IEC 60945, IACS UR E10 Marine DNV GL – Ships; High speed and light craft |
| Safety standards and certifications | Information Technology Equipment: UL/CSA 60950-1, IEC 60950-1 CB with all country deviations UL/CSA 62368-1, IEC 62368-1 CB with all country deviations Industrial floor (control equipment): UL/CSA 61010-2-201 CB report and certificate to IEC/EN 61010-2-201 Hazardous locations: UL121201(Class l, Div 2, groups A-D) CSA 213 (Class l, Div 2, groups A-D) UL/CSA 60079-0, -15 (Class l, Zone 2, Gc/IIC) IEC 60079-0, -15 IECEx test report (Class l, Zone 2, Gc/IIC) EN 60079-0, -15 ATEX certificate (Class l, Zone 2, Gc/IIC) Cabinet enclosure required |
| Operating environment | Operating temperature: -40°C to +70°C (40 LFM vented enclosure) -40°C to +60°C (sealed enclosure) -40°C to +75°C (Min. 200 LFM fan or blower-equipped enclosure) +85°C (type tested for 16 hours) Altitude: up to 15,000 feet |
| Storage environment | Temperature: -40°C to +85°C degrees Altitude: 15,000 feet IEC 60068-2-14 |
| Humidity | Relative humidity of 5% to 95% non-condensing IEC 60068-2-78 IEC 60068-2-30 |
| Shock and vibration | IEC 60068-2-27 (operational shock, 50G, 3ms, half sine) IEC 60068-2-27 (non-operational shock, 65-80G, 9ms, trapezoidal) MIL-STD-810, Method 514.4 IEC 60068-2-6 (vibration-sinusiodal, 5Hz-150Hz) |
| Corrosion | IEC 60068-2-52 (salt fog)2 IEC 60068-2-60 (flowing mixed gas)2 |
| Railway | EN50125-1: 2014 EN50125-3: 2003 EN50121-4 Railway – Signaling and Telecommunications Apparatus EN50121-3-2 / EN50155 (EMC) |
| Warranty | Five-year limited hardware warranty on all IE3300 product IDs and all Industrial Ethernet (IE) power supplies. See more information under the Warranty section |
| MTBF (hours) | 611.350 |
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Switch Cisco
Switch Meraki
Switch HPE Aruba
Switch Huawei
Switch Alcatel
Switch Extreme
Switch Juniper
Switch Fortinet
Switch Allied Telesis
Switch Unifi
Firewall FortiNet
Firewall Cisco
Firewall SonicWall
Firewall CheckPoint
Firewall WatchGuard
Firewall Meraki
Firewall PaloAlto
Firewall Sophos
Firewall Huawei
Router Cisco
Router Huawei
Router Juniper
Router HPE
Router Mikrotik
Wifi Cisco
Wifi Extreme
Wifi Meraki
Wifi Huawei
Wifi Alcatel
Wifi Fortinet
Wifi Aruba
Wifi Unifi
Module Cisco
Module Fortinet
Module Mikrotik
Server Dell
Server HPE
NAS Synology
NAS Qnap
Microsoft Software
Kaspersky License
Zoom License
Video Conference
Bộ lưu điện UPS
Tủ Rack
Cáp quang
Cáp mạng
